Na wstępie należy zaznaczyć, że Świdnica na tle innych miast podobnej wielkości i większych w Polsce ma ogólnie, w naszej ocenie, bardzo dobrą sytuację pod względem zieleni miejskiej wysokiej, średniej i niskiej.

Jest tu dużo obszarów obsadzonych drzewostanem wysokim, zawierającym kompleksy starodrzewi. Parki są prowadzone i utrzymane zgodnie ze sztuką do niedawna obowiązującą w tej dziedzinie. Na osiedlach, szczególnie na Os. Młodych zieleń miejska jest dobrze nasadzona, nasycenie drzewami i krzewami jest co najmniej na poziomie średnim.

Duże kompleksy działek ogrodowych w granicach miasta także przyczyniają się do zwiększenia komfortu życia w Świdnicy. Zadbane trawniki, ronda i skwery coraz częściej obsadzane drzewami, to wszystko świadczy o dużej uwadze poświęcanej przez Zarząd miasta Świdnica zieleni miejskiej.

Ogrody działkowe to potężny rezerwuar zieleni dla miasta.

Jednak w naszej ocenie niektóre działania należy poprawić,

by dostosować do najnowszych trendów w Europie, wychodzących naprzeciw zmianom klimatu. Zmiany te już wprowadziły lub wprowadzają największe metropolie zachodniej Europy jak : Londyn, Paryż, Barcelona, Berlin. Nigdzie jednak nie funkcjonuje jeszcze kompleksowy projekt, będący meritum niniejszego opracowania.

W dalszym ciągu należy prowadzić nasadzenia w każdym możliwym miejscu, zwłaszcza przy udziale mieszkańców (Projekt Drzewo Obywatelskie)

Pomysły na zielone miasto.

Idea mini i mikro parków-

wykorzystanie każdego skrawka wolnego gruntu by przeznaczyć go na nasadzenia krzewów i drzew.

Idea zielonych ulic w centrum miasta.

Posadzenie drzew na placach całkowicie wyłożonych twardym materiałem, przez utworzenie miejsc wolnych od tego materiału, lub ustawienie donic z gatunkami drzew i krzewów płytko korzeniących się.

Idea zielonych domów

Uliczka z domami obsadzonymi pnączami.

Obsadzamy ściany frontowe i od podwórza pnączami drzewiastymi, które można zasadzić tuż przy ścianie budynku. Konieczna praca do wykonania- przekonanie właścicieli budynków o korzystnym wpływie roślin na komfort życia.

Promowanie zielonych balkonów i elewacji na osiedlach miejskich, każda zieleń sprzyja łagodzeniu klimatu, także ta na balkonach i wokół domków na prywatnych posesjach.

Idea personalnych związków z drzewami już rosnącymi w mieście.

Przykładem Melbourne w Australii, można przyporządkować każdemu drzewu numer, współrzędne geograficzne z miejscem na interaktywnej mapie, adres mailowy, pod który obywatele mogli by zgłaszać uwagi do jego stanu. To kolejny sposób na emocjonalne związanie mieszkańców z zielenią miejską.

Podkreślić należy, że emocjonalna wieź mieszkańców z własnym środowiskiem i przekonanie, że mają realny wpływ na jego stan to droga do sukcesu w uzdrawianiu otaczającej nas przyrody.

Nasze propozycje do zmian w gospodarowaniu zielenią miejską są tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.