Projekt Fundacji Telewizji Teletop Sudety PRO HARMONIA

PROJEKT DRZEWO OBYWATELSKIE

Drzewa są organizmami niezbędnymi dla złagodzenia coraz ostrzejszych i bardziej dokuczliwych zmian klimatu.  Trzeba o nie zadbać już teraz, tak by w przyszłości, kiedy zmiany te będą znacznie trudniejsze do wytrzymania, stanowiły dla ludzi barierę ochronną.

Wobec przyspieszania ocieplania się klimatu i konsekwencji jakie to zjawisko niesie dla ludzi postulujemy przesunięcie akcentu życia społecznego naszego miasta bliżej drzew. Chcemy dokonać szerokiego udostępnienia wiedzy na temat drzew, ich biologii i roli jaką odgrywają w naszym życiu. Bardzo ważne jest przybliżenie mieszkańcom znaczenia drzew dla utrzymania zdrowia i podniesienia komfortu życia naszego i przyszłych pokoleń.

Cel ten chcemy osiągnąć poprzez:

Wykreowanie Świdnicy jako miasta drzew, Zielonej Stolicy Polski, w której każdy mieszkaniec będzie miał własne drzewo, które będzie mógł zakupić za własne pieniądze, będzie mógł własnoręcznie je posadzić, nazwać na pamiątkę rodzinnego wydarzenia, dbać o nie i budować wokół niego zbiór swoich interakcji.

Podobnie urzędy, zakłady pracy, organizacje będą mogły upamiętniać ważne dla siebie i społeczności wydarzenia, rocznice, ludzi przez posadzenie dedykowanego drzewa.

Zwyczaj ten, jeśli na stałe zagości w naszej społeczności, spowoduje że Świdnica zostanie pokryta zadbanym, zdrowym i silnym drzewostanem.

Działania fundacji:

Wpływ na zmianę mentalności i stosunku mieszkańców do zieleni miejskiej

Są to działania niezbędne, ponieważ spora część mieszkańców naszego miasta nie docenia jeszcze znaczenia tych wspaniałych roślin. Dla wielu ważniejsze jest to, że z drzew lecą suche gałęzie, które mogą zarysować lakier ukochanego autka, czy owoce i liście brudzące nieskazitelne chodniki. Równie dotkliwym dla nich zjawiskiem są ptaki bytujące w koronach drzew.

Urzędnicy ustępują się przed energiczną presją niektórych mieszkańców „zatroskanych o bezpieczeństwo i estetykę ulic” wydając zezwolenie na wycięcie zdrowych, pięknych drzew. Tej jesieni, tuż przed wyborami (2019) przy użyciu ciężkiego sprzętu zarządzający drogą krajową 35 (GDDKiA) wykarczowali krzewy oddzielające jezdnię od ciągów pieszych. Podobno na wniosek mieszkańców, którym krzewy utrudniały widoczność! Kolejne, zdrowe w pełni sił drzewa zagrożone są wycinką przy drodze powiatowej Świdnica Strzegom.

Tak być nie powinno, dla tego musimy WYGENEROWAĆ kontr presję stwarzającą mocny fundament dla odmów tego rodzaju wnioskom
Chcemy tego dokonać przez:

1. Realizację filmów wyświetlanych na antenie Tv Teletop Sudety i tekstów edukacyjnych publikowanych na portalu tvts.pl, profilu tvts na FB i innych mediach społecznościowych, przedstawiających zagadnienia:

a/Znaczenie drzew dla człowieka, korzyści materialne, zdrowotne i poprawiające komfort życia. (korzyści)

b/Potrzeby środowiskowe drzew, oraz gatunki jakie powinno się sadzić w mieście.

c/ Zasady i warunki posadzenia własnego drzewa.

d/Zasady akcji inwentaryzacji drzew.

e/Dbanie o mikro i makro ekosystemy w miejscu zamieszkania i pracy.

2. Nagłaśnianie i promowanie idei drzewo obywatelskie:

filmy, wywiady, rozmowy, prezentowanie osiągnięć i badań naukowych w telewizji i na portalach, artykuły na tematy jw. na portalach.

3. Opracowanie mapy miejsc gdzie można posadzić drzewa lub krzewy, lub jedno i drugie w oparciu o zgłoszenia od wolontariuszy, czytelników-widzów-internautów. Na mapie tej mieszkańcy będą mogli także zaznaczać miejsce posadzenia drzewa. ( tak działa Warszawa i Melbourne )

4. Opracowanie portalu, na którym ta mapa będzie funkcjonować, oraz na którym każde drzewo będzie miało swoją metryczkę, ID, nazwa, wydarzenie jakie upamiętnia, data posadzenia, wymiary, stan zdrowia, ostatnie 3 pozycje do wypełnienia co roku. Oraz rubryka do wpisów „właściciela”.

5. Zaprojektowanie tabliczek okazjonalnych zawierających informacje dotyczące konkretnej rośliny.

6. Zorganizowanie grupy wolontariuszy działających w zakresie propagowania idei oraz przy opracowywaniu spływających danych biorących udział w realizacji projektu.

7. Opracowanie projektu obsadzenia pnączami budynków w centrum miasta.(jak na południu Europy)

8. Opracowanie koncepcji mini i mikro parków, wykorzystujących każdy wolny metr kwadratowy gruntu, także tam, gdzie plan zagospodarowania w przyszłości przewiduje inny sposób zagospodarowania. Jeśli do tego dojdzie, rośliny zostaną wycięte, ale do tego czasu będą służyły społeczeństwu.

9. Opracowanie koncepcji sadzenia drzew w donicach tam, gdzie nie można dostać się do gruntu.

10. Objęcie szczególną ochroną i dbałością wszystkie rośliny drzewiaste i krzewy. Inwentaryzacja drzew i kompleksów zadrzewionych (parki, aleje, ulice)w Świdnicy, naniesienie ich na mapie, opracowanie danych.
11. Wypracowanie i zaproponowanie Zarządowi Miasta  wytycznych do pielęgnacji zieleni miejskiej (Propozycje)

Oczekiwana rola władz:

1. Wyznaczenie na mapie miasta terenów, gdzie takie drzewa mogą być posadzone (także w oparciu o konsultacje społeczne), wyznaczenie pracownika koordynatora akcji,

2. Wspomaganie działań fundacji i obywateli.

3. Wdrożenie proponowanych zmian w wytycznych do pielęgnacji zieleni miejskiej (Propozycje).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.